Polski pisarz i publicysta, astrofizyk, człowiek o niezwykłej biografii. Jeden z ciekawszych, poczytnych, ale i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych polskich odkrywców, pisarzy i publicystów. Urodzony w 1958 roku w Mińsku Mazowieckim. Z wykształcenia nauczyciel mgr mechaniki, architekt (studia na Politechnice Warszawskiej). Autor książek poświęconych związkom małżeńskim, zdrowiu, astronomii, polityce, itd. Jego twórczość oceniana jest jako bardzo kontrowersyjna ze względu na nowatorskie odkrycia i odsłanianie prawd trudnych do zrozumienia. Od najmłodszych lat interesował się matematyką, astronomią i geometrią wykreślną. Zawsze miał łatwość obrazowania figur przestrzennych, kratownic, przedstawiania przestrzeni z trzech różnych kierunków widzenia, przenikania kuli stożkiem, przenikania kuli walcem, itd. W swoim życiu dokonał bardzo wiele, pomimo życia w kraju o organizacji afrykańskiej.
Zwykł mówić:
„Wiatr wieje w plecy zawsze Temu, kto potrafi mądrość wypracować w sobie”
Autor pisze… Żyjemy w czasach, w których wszystko musi odbywać się chaotycznie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób staje się pracoholikami lub leniuchami. Coraz wyższy odsetek populacji ma problemy ze snem, rozmyśla o rożnych historiach, często przywiązuje niezwykłą wagę do religijnych rozmyślań, uśmiecha się bez powodu, rozmyśla nad bezsensem życia, cierpi na depresje, boi się o utratę pracy. Stresy związane z takimi stanami sprawiają, że pracoholizm i nieróbstwo stały się chorobami naszych czasów. Jak odkryć czy na nią chorujemy, czy po prostu akurat mamy naprawdę trudny okres? Jeżeli te dwa odmienne stany umysłu wywołują u nas nerwy i bóle brzucha, to już pierwszy znak, że coś się źle dzieje. Pracoholizm lub lenistwo ciężko samemu u siebie wykryć, bo to rodzaj choroby-nałogu, a człowiek do swojego nałogu na ogół nie chce się przyznać. Ale należy pamiętać, że takie stany można przezwyciężyć. To choroba która powstaje dzięki innej chorobie organizm-mózg, która powstaje dzięki oficerowi piątej kolumny. Nie dajmy się zwariować! Świat już i tak sam w sobie jest zwariowany, nikt nam nie pomoże jeżeli sami sobie nie pomożemy…
Janusz Faliński
Koneser słowa empirycznego
Janusz Faliński jest ponadto wytrawnym znawcą win. W ten sposób połączył zamiłowanie zarówno do smaku dobrego wina jak i smaku trafnego spojrzenia na rzeczywistość. Tematyka jego książek to rzeczowy kontakt z realiami codzienności, to człowiek empiryczny do bólu.
Gdziekolwiek pójdziemy, słyszymy słówka – ‚powiem tak’. Na przykład dzwoni do mnie pani z banku, namawia mnie na założenie lokaty, ja jej zadaję pytanie problemowe, a ona rozpoczyna odpowiedź właśnie w ten sposób: powiem tak! Po czym klepie napisaną formułkę. […] Wszyscy politycy też mówią: powiem tak, a później jest taka głęboka zaduma, i dalej cytują swego partyjnego szefa.
Rozgłos Januszowi Falińskiemu przyniosła książka edukacyjno – społeczna pt: „Cała prawda o współczesnych związkach małżeńskich” (2007), która opisuje patologię w obecnych rodzinach – dzisiaj już 50 proc. małżeństw się rozpada, około 20 proc. jest nieślubnych dzieci.
Zacieranie granic
Cechą charakterystyczną twórczości Janusza Falińskiego jest dzielenie się swoją wiedzą z czytelnikiem – w swoich książkach umieszcza wiedzę empiryczną, która pomogła bardzo wielu osobom, często ujawnia siebie i swoją prywatność.
Trudno jest zdefiniować ściśle, że jest to gatunek edukacyjno – społeczno – astronomiczny uprawiany przez Janusza Falińskiego – z całą pewnością mocno odbija się w nim indywidualność autora oraz wrażliwość, pomaga w życiu wielu osobom. Jest to bardzo wszechstronny polski pisarz, muzyk, architekt, astronom, malarz, znachor, filozof, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog. Faliński widząc, że wprowadzani są ludzie w błąd, podobnie jak trzymano się prze lata stereotypów zaprzeczających dowodom Kopernika – że Ziemia jest środkiem świata, postanowił jak robią to zacni ludzie naprawić nieprawidłowości dla dobra społecznego. Pisze o sprawach życiowych i motywach każdemu bliskich: jak być szczęśliwym w związku małżeńskim, co robić aby być zdrowym i szczęśliwym, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy, jak być szczęśliwym i bogatym, w jakim miejscu wszechświata jesteśmy, itd…